A Way To Combat Inflation At The Grocery Store
Buying In Bulk and Cooking Freezer meals
--
Inflation is affecting every single one of us right now. Every trip I take to the grocery store makes me cringe when I see how much all the prices have risen. My coffee creamer (generic) used to be $2.50 for a container. Now that same coffee creamer is $3.97. It might not seem like a ton, but that’s only one item. If you buy twenty different items, it adds up quick!
There are two ways that we do our best to make our money go as far as we can. The first way is by buying in bulk, and the second is cooking in bulk. Let me explain a bit.
Often when you are buying food, the price per piece or pound is cheaper if you buy that item in bulk. Some of the best places to find bulk food items are at places like Costco and Sam’s Club. There are numerous others around. If you’re not a member at one of those places, look to see what’s on sale and stock up.
A few days ago my husband and I went to Walmart to buy a few items. As we were walking through the meat section, he pointed out how cheap the turkeys were so I told him to grab one. There’s no reason that you can’t eat turkey during the year. Two days later he cooked the turkey and that was our dinner. But, that’s not where the magic happens. We divided up the rest of the turkey, vacuum-sealed dinner sized portions and put six packages in the freezer. For $20, it will feed our family of four, seven meals.
A couple days later I was at our local grocery store and they were having a huge sale on ground beef. I bought ten pounds. Two pounds I browned and made a huge batch of spaghetti. We had some for lunch that day, and put two packages into the freezer. Two pounds were browned and made into taco meat. That too went into the freezer. The last six pounds were portioned out, vacuum sealed, and put into the freezer. We did the same thing with a five pound bag of chicken breasts. About two pounds was made into chicken stir fry. That fed us dinner and six portions are going into the freezer. One pound was cooked and chopped and frozen so I can add it to a meal when I need it.
How does cooking large batches help us save money?